Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Evropský soudní dvůr: dovozní clo na čínské panely je legální

Českým médiím unikla poměrně důležitá zpráva týkající se dovozních cel na solární panely vyrobené v Číně.

Evropský soudní tribunál minulý měsíc rozhodl ve sporu mezi 26 výrobci solárních panelů a Evropskou komisí a za pravdu dal komisi. Dovozní cla jsou podle soudu v pořádku, neboť kompenzují újmu, kterou čínské dumpingové ceny způsobují evropským výrobcům. Evropští výrobci se mohou radovat, spotřebitelé budou dál nakupovat panely za cenu o třetinu až polovinu vyšší.

Dovozní cla na čínské fotovoltaické panely byla zavedena před třemi lety poté, co vyšetřování ukázalo, že čínská vláda dané odvětví masivně dotuje a díky těmto dotacím se panely v Evropě prodávají za dumpingové ceny, jimž evropští výrobci nemohli konkurovat. Skupina 26 čínských výrobců toto rozhodnutí záhy napadla u soudu - nyní už víme, že neúspěšně. Odvolací lhůta nicméně ještě běží.

Čínská vláda ve sporu trefně poukazuje na to, že Komise tímto rozhodnutím jde proti vlastní prioritě rozvíjet nízkouhlíkovou energetiku a snižovat emise skleníkových plynů. Komise však na svém rozhodnutí trvá a právě v těchto dnech se pokouší s členskými státy dojednat prodloužení antidumpingových opatření.

Frank Bold Advokáti, s.r.o.
logo Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Advokátní kancelář Frank Bold advokáti je přední českou advokátní kanceláří se specializací na stavební a energetické právo. Typické zakázky: územní plánování, povolování staveb, práva výrobců energie z obnovitelných zdrojů.

 
 
Reklama