Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
financování oprav
rekonstrukci kotelny
úspory energií
větrání
registrace
Rekonstrukce a provoz bytových domů
Motto: Nové povinnosti k elektromobilitě a vyúčtování vody a tepla.
Zdroje financí z nových dotací.
středa 3. 11. 2021
Praha
registrace
Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Nový rekord větrné energetiky v Dánsku

V roce 2014 dosáhla výroba větrných elektráren v Dánsku 39,1 % dánské spotřeby energie. V lednu 2014 tento podíl dosáhl dokonce 61,4 %.

V roce 2014 dosáhla výroba větrných elektráren v Dánsku 39,1 % dánské spotřeby energie. V lednu 2014 tento podíl dosáhl dokonce 61,4 %. Jedná se o pátý rok v řadě, kdy výroba větrných elektráren rychlým tempem roste, viz obrázek dole.Obrázek: Podíl výroby větrných elektráren na celkové spotřebě elektřiny v Dánsku

Dánsko tak má nakročeno k výraznému překročení svého cíle dosáhnout 50% podílu větrné energetiky v roce 2020. Dalšími cíli jsou vyřazení uhlí z energetického mixu do roku 2030, 100 % elektřiny a tepla z OZE v roce 2035 a úplný přechod na obnovitelné zdroje do roku 2050, kdy má být z obnovitelných zdrojů pokryta i spotřeba energie v dopravě.

Uvedený podíl 39,1 % však neznamená, že tato elektřina byla odebrána ze zásuvek v Dánsku. Elektřina z dánských větrných elektráren je obchodována na spotovém trhu severské energetické burzy Nord Pool Spot. Část energie tak odebírají spotřebitelé v okolních zemích – Norsku, Švédsku nebo Německu.

 
 
Reklama