Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Příprava větrného parku u Lichkova a Mladkova byla pozastavena

Datum: 15.12.2013 08:00  |  Autor: ČTK

Společnosti Synergion Hraniční vrch a Synergion Mladkov pozastavily svůj záměr vybudovat u obcí Lichkov a Mladkov na Orlickoústecku větrný park.

Měl být největší v Pardubickém kraji a vzbuzoval u části veřejnosti silné výhrady. Firma požádala ministerstvo životního prostředí o okamžité ukončení procesu posuzování vlivů záměru na životní prostředí (EIA). Neznamená to však ukončení celého projektu, řekl ČTK předseda představenstva obou společností Jiří Mařas.

"Ze strany ministerstva byly dány nějaké výtky, které se zkumulovaly v posudku. Je na investorovi, aby se s nimi vypořádal a případně ten proces znovu nastartoval a odstranil je," uvedl Mařas. Podle něj potřebuje investor více času na přípravu studie EIA.

Podle záměru mělo v pohraniční oblasti být sedm stožárů s vrtulemi o výšce 150 metrů se soustrojími o celkovém instalovaném výkonu 14 megawattů (MW). Plán, který se připravoval několik let, vyvolal u části veřejnosti odpor, lidé měli obavy hlavně z narušení rázu krajiny. V Lichkově se kvůli větrným elektrárnám uskutečnilo v roce 1997 referendum, více než 90 procent hlasujících s výstavbou souhlasilo. Lichkovská radnice k záměru připomínky neměla, naopak nesouhlasné stanovisko zaslal hejtman Pardubického kraje i polské sdružení Roza Klodzka. V Mladkově se sice výhrady rovněž objevily, k referendu však obec nedospěla.

Výroba větrné energie v Pardubickém kraji už několik let stagnuje. Instalovaný výkon větrných elektráren se od roku 2009 drží na hodnotě 19,3 MW, minulý rok dodaly do sítě 19,1 gigawatthodin elektrické energie.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Akumulace elektřiny nebude v novém zákoně dostatečně ošetřena

12.2. 12:26   Podle oborové asociace AKU-BAT materiál sice nově obsahuje definici ukládání elektřiny, pokud však projde v aktuálním znění, bude rozvoj akumulačních zařízení v ČR nadále zásadně omezovat. více >>>

ČR pošle návrh energetického plánu Evropské komisi do konce ledna

29.1. 14:25   Česká republika předloží Evropské komisi návrh Národního klimaticko-energetického plánu do konce ledna, ačkoli zatím nejsou vypořádány všechny připomínky. více >>>

Společnost Siemens Gamesa představuje novou větrnou elektrárnu o výkonu 10 MW

19.1.2019 | Siemens, s.r.o.
Nová větrná turbína SG 10.0-193 DD určená pro provoz v mořských větrných parcích má kapacitu 10 MW a rotor s průměrem 193 metrů. Nabízí až o 30 % více roční produkce energie (AEP) než její předchůdce, SG 8.0-167 DD. Nový desetimegawattový model bude na trhu k dispozici v roce 2022, prototyp bude postaven již v roce 2019.

Solar Global postavil v Německu elektrárnu na bývalé skládce

17.1. 11:24   Náklady na stavbu elektrárny s instalovaným výkonem 668 kilowattů činily asi 730.000 eur (téměř 19 milionů korun), zkušební provoz bude zahájen ještě v lednu. více >>>

Matthias Vetter: vodík si schovejme pro letadla, v osobních autech nebude potřeba

17.1.2019 | Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Elektromobily v nejbližších letech odeberou většinu lithiových článků z trhu. Jaké technologie se budou používat pro stacionární úložiště? Jak se budou recyklovat? A jakou perspektivu mají ultrakapacitory?

Témata 2019

Slunce v domě on-line

Stav nabití BAT:--- %
Roční soběstačnost:--- %

In-počasí v ČR
technická podpora výrobců

Partneři - Obnovitelná energie

Spolupracujeme

logo Česká peleta

Doporučujeme