V Česku zatím ekologická certifikace budov příliš rozšířená není.
Systémů ekologické certifikace je více. Britský systém BREEAM, americký LEED, německý DGNB, certifikace GreenBuilding platná pro Evropskou unii, certifikát SBToolCZ, který vyvinuli odborníci z ČVUT v Praze.
Kancelářské budovy Zlatý Anděl v Praze na Smíchově a BB Centrum Building Beta v pražské Michli získaly mezinárodní ekologický certifikát BREEAM. Sdělila to společnost ING REIM, jejíž fondy obě stavby vlastní. Další z mezinárodních ekologických certifikátů LEED má mít budované kancelářské centrum City Green Court v Praze na Pankráci firmy Skanska Property.
"Hodnoceno bylo v certifikačním procesu celkem devět kategorií, jako použité materiály, energetická náročnost budov, zdraví a kvalita vnitřního prostředí, dopravní dostupnost nebo hospodaření s vodou a nakládání s odpady," uvedla ING REIM.V zahraničí existuje několik certifikačních systémů. Liší se od sebe hlavně metodikou a kritérii pro hodnocení staveb. Jsou to například britský systém BREEAM, americký LEED, německý DGNB nebo certifikace GreenBuilding platná pro Evropskou unii.
Některé stavby v Česku už mezinárodní certifikáty získaly. Například kancelářská budova Nordica v Ostravě získala certifikát GreenBuilding, sídlo ČSOB v Praze-Radlicích má certifikaci LEED. Tuzemské stavby můžou od letošního roku získat i certifikát SBToolCZ, který vyvinuli odborníci z Českého vysokého učení technického v Praze a dalších tuzemských institucí.
V Česku od roku 2009 existuje způsob hodnocení energetické náročnosti staveb určený zákonem. Všechny nové budovy nebo rekonstrukce staveb s podlahovou plochou nad 1000 metrů čtverečních musí mít tzv. průkaz energetické náročnosti budov. Z něj lze zjistit, jak si konkrétní budova z hlediska energetické náročnosti vede.
Zdroj: Odpady - newsletter, 12.1.2011