Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění peletami
Archiv článků od 9.11.2002 do 24.1.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.1.2005
Zdeněk Abrham, Marie Kovářová, Tereza Kuncová

V současné době se pro výrobu tepla a elektřiny z biomasy využívá především lesní a dřevní odpad. Po vstupu ČR do EU lze očekávat, že se ještě výrazněji než dosud projeví přebytek zemědělské půdy, která nebude uplatnitelná pro produkci potravin. Jednou z cest racionálního využití půdy je právě oblast energetických a průmyslových plodin.

10.1.2005
Ing. Libor Novák, SFŽP

V závěru uplynulého roku byl schválen program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2005. Dnešní článek se podrobně věnuje pravidlům pro získání podpory na vytápění a přípravu TUV pro fyzické osoby. Podmínky pro získání podpory pro podnikatele, obce a neziskové organizace jsme publikovali již v prosinci.

3.1.2005
Ing. Milan Bechyně

Obec Písečná u Jablunkova v Moravskoslezském kraji získala od roku 2001 samostatnost. Žije zde 815 obyvatel, kteří bydlí asi v 200 rodinných domech. Každý z domů byl vybaven ústředním vytápěním a jednoduchým klasickým kotlem (často vlastní konstrukce), spalujícím většinou uhlí a dřevo, což se velmi nepříjemně projevovalo na místním mikroklimatu. A právě problémy s čistotou ovzduší, způsobené emisemi z komínů rodinných domů, motivovaly starostu a obecní zastupitelstvo k činu.

8.11.2004
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Článek popisuje vítězné řešení soutěže o nejlepší typový projekt kombinovaného zdroje tepla pro rodinný dům. Představené řešení zapojení kotle na dřevo představuje jednu z mnoha variant komfortního vícepalivového zdroje tepla pro rodinný dům (dřevo, zemní plyn, sluneční energie, elektřina). Řešení klade důraz na maximální jednoduchost obsluhy. Článek je doplněn připomínkami poroty a je samozřejmě otevřen pro diskuzi čtenářům i autorovi projektu.

3.11.2004
PONAST, spol. s r.o., Ing. Jan Pešat

Pelety jsou již dnes pro mnoho zemí jako je Rakousko, Německo, Švédsko, Dánsko nebo Francie zcela osvědčenou alternativou klasického způsobu vytápění občanské i komunální zástavby. Jejich obliba, daná především cenovou výhodností a stabilitou ceny paliva, stále stoupá, což dokumentuje každoroční nárůst instalací nových topidel na pelety. Tento trend je navíc podporován velmi promyšlenou dotační politikou vlád a bohatou nabídkou mnoha výrobců kotlů, které mají vesměs vysokou technickou úroveň a nabízejí uživatelům komfort zcela srovnatelný s vytápěním plynem či topnými oleji.

26.5.2004
Ing. Zdeněk Černý, Biomac Uničov

Příroda potřebuje pomoc. Zdravotní stav naší planety se díky "ušlechtilé" činnosti člověka a jeho produktů rok od roku zhoršuje.

10.4.2004
Mgr. Ivana Klobušníková, Energy Centre České Budějovice

První týden v březnu 2004 se ve Welsu ve spolkové zemi Horní Rakousko uskutečnila mezinárodní Konference o peletách, která byla součástí třídenního setkání odborníků s názvem World Sustainable Energy Days.

23.1.2004
Lubomír Klobušník, sdružení HARMONIE

Koncem roku 2003 byla vydána odborná publikace "PELETY - PALIVO BUDOUCNOSTI", která se může stát praktickou a užitečnou pomůckou zejména projektantům ústředního vytápění, tvůrcům energetických koncepcí, energetickým auditorům, energetickým poradcům, stavebním projektantům, orgánům státní správy a samosprávy, ekologickým a nevládním organizacím i odborně angažované veřejnosti.

13.7.2003
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Mezinárodní odborný veletrh a kongres v německém Freiburgu je zajímavý právě úzkým propojením tradičního veletrhu probíhajícího ve třech moderních halách a odborného kongresu s celou řadou menších odborných seminářů paralelně probíhajících v prostorách výstaviště.

20.4.2003
redakce

Velikonoční zamyšlení nad ekologizací vytápění českých vesnic. Dřevěné peletky mohou být zajímavou alternativou zdroje tepla.

8.4.2003
Mgr. Ivana Hlinková, Energy Centre České Budějovice

"Využívání obnovitelných zdrojů energie podporuje pozitivní regionální rozvoj, zvyšuje tvorbu hodnot ve venkovských oblastech, snižuje zatížení životního prostředí, zajišťuje pracovní místa v zemědělství a lesnictví a zlepšuje sociální a hospodářskou soudržnost v naší zemi", uvádí hornorakouská vláda jako argumenty pro podporu obnovitelných zdrojů energií.

12.2.2003
Ing. Václav Sladký, CSc., RNDr. Vlasta Petříková, VÚZT a CZ BIOM

V pokračování studie využití topných biopelet pro obec Struhařov jsou vyčísleny předpokládané investiční náklady. Je zajímavé je srovnat s podobnými připravovanými projekty.

11.2.2003
Ing. Václav Sladký, CSc., RNDr. Vlasta Petříková, VÚZT a CZ BIOM

V programech "obnovy vesnice" se stále více objevují požadavky na modernizaci způsobů vytápění obytných, provozních i správních budov. Vedou k tomu snahy o zlepšení životního prostředí náhradou ekologicky málo vhodného hnědého uhlí, využití místních zdrojů biopaliv a zvýšení zaměstnanosti na venkově.

10.11.2002
Ing. Václav Sladký, CSc., Výzkumný ústav zemědělské techniky a CZ BIOM, Praha

To, že např. oproti sousednímu Rakousku ve využívání biomasy výrazně zaostáváme, může být za určitých podmínek i naší výhodou. Jen by se musely změnit některé současné priority eneregetické politiky státu.

9.11.2002
Sdružení CALLA

Informace o více než 720 konkrétních instalacích využívajících obnovitelné zdroje energie jsou nyní snadno k dosažení na internetu v databázi "Atlasu zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie". Cílem vytvořené databáze je napomoci touto cestou k vyššímu využívání obnovitelných zdrojů energie v České republice.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama