Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Solární průmysl v USA vloni přišel o 10.000 pracovních míst

Vyplývá to z dnešní zprávy neziskové organizace The Solar Foundation. Byl to první pokles zaměstnanosti v tomto sektoru od zahájení záznamů v roce 2010.


© Fotolia.com

Solární průmysl ve Spojených státech vloni přišel o téměř 10.000 pracovních míst, nejvíce ve státech Kalifornie a Massachusetts, kde se růst instalací solárních panelů výrazně zpomalil.

Celkově se zaměstnanost v rychle se rozvíjejícím solárním průmyslu v USA vloni v porovnání s rokem 2016 snížila o 3,8 procenta na 250.271 míst. Pokles vykázala jak instalace panelů pro veřejné služby, tak pro bytové domy. Jedním z důvodů byla nervozita sektoru týkající se zavedení vysokých cel na dovoz solárních panelů. Organizace podotýká, že zaměstnanost v solárním průmyslu je výrazně vyšší než ve sféře uhelné, větrné a jaderné energie.

Důvod poklesu instalací z rekordního roku 2016 je hlavně ten, že podniky se snažily stihnout využít vládní subvence na podporu energetických úspor a využívání zelené energie. Jejich platnost měla v tom roce skončit, ale byla prodloužena, a firmám chvíli potrvá, než se přizpůsobí, uvádí zpráva. Navíc se zbrzdila poptávka ze strany domácností na velkých trzích, jako je Kalifornie, Massachusetts a Nevada, protože pobídky už nebyly tak lukrativní. Svůj vliv měla také koupě výrobce solárních panelů SolarCity společností Tesla a změna systému prodeje střešních panelů.

V Minnesotě, Arizoně, Utahu, New Jersey, New Yorku a Tennessee se počet pracovních míst v sektoru vloni zvýšil. Podle The Solar Foundation zaměstnanost v sektoru letos vzroste o pět procent na 263.000 míst a v příštím roce bude růst pokračovat.

Předpověď vychází z odhadů, které předcházely zavedení 30procentních cel na solární panely, která prezident Donald Trump ohlásil v lednu. A jak uvedl autor zprávy Ed Gilliland, dopad těchto cel nemusí sektor plně pocítit do doku 2019.

Uvalení vysokých celních sazeb je výsledkem stížnosti dvou amerických výrobců solárních panelů, Suniva a SolarWorld, kteří tvrdili, že nemohou konkurovat přílivu levných panelů ze zahraničí, především Asie. Proti clům se postavilo oborové sdružení solárního průmyslu s tím, že cla vyústí v růst cen pro instalátory panelů i developery. Zatímco ve výrobě solárních panelů pracuje 15 procent zaměstnanců sektoru, v instalacích, prodeji a vývojových fázích projektu téměř 78 procent.

 
 
Reklama