Obnovitelné zdroje snižují cenu silové elektřiny natolik, že se nevyplatí investice do konvenčních zdrojů. Aby se vyplatily, musela by cena silové elektřiny být dvojnásobná. Cena elektřiny do budoucna poroste, i když se zcela zastaví podpora OZE.
Současný svět se vymkl z lineárního vývoje a dopěl do stavu, kdy selhávají prognózy, a nikdo nedovede odhadnout vývoj v nejbližší budoucnosti. Jde o stav globální strukturální nestability. Z pohledu bezpečnosti se jeví nejkritičtější oblastí voda-energie-potraviny. Pokud chybí, nastávají sociální nepokoje a je ohrožen demokratický systém státu.
Pokud bychom pátrali po nejvhodnějším vytápěcím systému pro novostavby anebo dobře zrekonstruované objekty, vytápění pomocí tepelného čerpadla by se určitě brzy ocitlo na prvních příčkách. Tepelné čerpadlo totiž patří mezi nejekonomičtější, nejekologičtější co do čistoty provozu a zároveň nejkomfortnější způsoby vytápění tepelných systémů s nízkým teplotním spádem.
Portál TZB-info připravil na veletrhu FOR ARCH tiskovou konferenci o novele zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií. V době tiskové konference probíhala zároveň v Poslanecké sněmovně rozprava a hlasování, které mělo rozhodnut o dalším osudu novely. Ve hře bylo přehlasování prezidentova veta novely schválené Poslaneckou sněmovnou 20.6. a 19.7. Senátem.
Autor publikace, David J. C. MacKay, profesor fyziky na University of Cambridge a od roku 2009 hlavní vědecký poradce Ministerstva pro energetiku a klimatickou změnu (DECC), vychází z předpokladu, že změna klimatu je realita způsobená člověkem, a že je nutno snižovat emise CO2 tempem, které zaručí, aby teplota nevzrostla o více než 2 °C nad předindustriální úroveň.
Letní Olympijské hry 2012 v Londýně po zásluze aspirují na post „nejekologičtějšího mezinárodního sportovního klání“ v historii OH. Jistě, že z hlediska přepravy osob z celého světa, jejich zásobování a ubytování, se uhlíková stopa celé akce právě nesnížila, ale o to důležitější je průlom v samotné přípravě a výstavbě jednotlivých sportovišť.
Příspěvek se zabývá velmi aktuálním tématem energetického hodnocení, certifikace a zelenými budovami ve specifické oblasti jihovýchodní Asie. K podrobnějšímu zkoumání byla vybrána Malajsie, která má jako jedna z mála zemí tohoto regionu se zelenými budovami a certifikací větší zkušenosti a v neposlední řadě i díky praktickým výzkumným zkušenostem Ing. Roberta Wawerky, který je v současnosti v této lokalitě na stáži v rámci rozvojového projektu MŠMT Free-mover.
Již od r. 1980 jsou v Dánsku nové technologie zaměřeny na snižování CO2 bez zvyšování spotřeby energií. Ambicí do r. 2020 je 12% snížení energetické zátěže, zvýšení využívání obnovitelných zdrojů o 35%, o 50% zvýšit podíl výroby větrné energie. Do roku 2050 se potom zcela obejít bez fosilních paliv.