Téměř všichni aktéři oslovení v rámci projektu se shodují, že je nutné v ČR přejít na nízkouhlíkové technologie. Jak by tento přechod mohl vypadat, proč je žádoucí a jaké jsou jeho limity? O tom se hovořilo na konferenci R&Dialogue 21. září v Praze.
Změny cen jsou vždy předmětem pozornosti. Nejinak tomu je i u cen energií. Ceny energií pro firmy, města a státní správu odrážejí vývoj na energetických burzách a trvale klesají. Proč podobný vývoj ještě nenastal na trhu s elektřinou a plynem pro domácnosti? Dočká se zlevnění také většina domácností?
Jaké je řešení v rámci SEN - systému energetické nezávislosti? Nabízíme tepelná čerpadla vzduch - voda s tepelným výkonem 12 kW (EVI) nebo 9 kW (Hybrid-solar), která navrhujeme napojit na akumulační nádrž, ve které je integrovaný zásobník pro TUV. Tím bude docházet k ohřevu topné a užitkové vody současně. Takto můžete ohřívat akumulační nádrž v době, kdy je nejnižší cena za elektřinu nebo přes den.
Až 85% dotaci z maximální částky 150 tisíc Kč bude možné získat na výměnu starého kotle na pevná paliva za tepelné čerpadlo, a tzv. mikro-energetická opatření. Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo základní rámec podmínek nových kotlíkových dotací, které budou hrazeny z evropských fondů. Lze očekávat, že některé kraje zveřejní výzvy pro občany ještě letos na podzim.
Přednáška ve videu uvnitř článku prezentuje výsledky výzkumných projektů umožňujících recyklaci vody a tepla přímo v budovách. Projekty tak naplňují představy tvůrců strategie „měst budoucnosti“. Udržitelná řešení těchto problémů je třeba řešit v návaznosti na zvýšení cen energie, intenzity produkce oxidů uhlíku, a snížení emisí plynů z městských aktivit.
Třetí část seriálu se zaměřuje na prvky solární soustavy. Skutečnost, že z důvodu snížení ceny solárního systému dochází k poddimenzování prvků, je očekávatelná. Ovšem případy, kdy jsou porušeny základní bezpečnostní zásady, jsou dokladem o nekompetenci montážní firmy nejen v oblasti solárních soustav, ale v oboru vytápění obecně.
Čím je váš dům starší, tím náklady na jeho údržbu a vytápění rostou. Opravy přibývají a zároveň také klesá jeho celková hodnota. Jak tomu zabránit? Problém omezené životnosti rodinného nebo panelového domu se dá vyřešit investicí do revitalizace. Existují způsoby, jak výrazně snížit náklady na zateplení, získat státní dotace nebo se dohodnout na výhodném financování od firmy Revolt.
Chytrá budova je pojem, o kterém se hovoří už dlouho, ale kvůli vysokým cenám tento obor není rozšířen tak, jak bychom očekávali. Jednoduchost a univerzálnost jsou základní kameny, na kterých oddělení MaR staví. Brněnský internet provider s mnohaletými zkušenostmi přemístil část svých aktivit do oboru měření a regulace se zcela novým pohledem na tento obor.
Do kanalizace byl umístěn tepelný výměník modulární konstrukce, o celkové délce 42 m. Jeho prostřednictvím dochází k ohřevu vody, proudící v uzavřené smyčce, která je napojena na tepelné čerpadlo. To je umístěno v budově komunálních služeb (Stadtwerke Amstetten), vzdálené necelých 200 m od výměníku.
Systémy tepelně aktivních prvků stavební konstrukce (Thermally-Active Building Systems, TABS) umožňují úpravu tepelných parametrů vnitřního prostředí v budově s využitím tepelné kapacity konstrukce budovy k akumulaci energie. Tento princip vytváří podmínky pro snížení provozních nákladů a lepší využití obnovitelných zdrojů energie.