Farmerline: jak mobilní telefony pomáhají zemědělcům v Ghaně

Datum: 6.3.2016  |  Autor: Olga Kališová, MSc.

Zemědělci v Ghaně se potýkají s nízkými výnosy a vysokými ztrátami. Jednou z příčin tohoto nezdaru je nedostatek informací o zemědělských technikách, předpovědi počasí a tržních cenách. Místní společnost Farmerline se to snaží změnit.

Zemědělství je jedním z klíčových odvětví Ghany. Tvoří 22 % hrubého domácího produktu země a zaměstnává 42 % lidí. Při průměrné velikosti zemědělského podniku kolem 1,2 hektaru tvoří většinu zemědělského sektoru v Ghaně drobní zemědělci. Mnozí z těchto drobných zemědělců se potýkají s nízkými sklizňovými výnosy a vysokými ztrátami, částečně kvůli nedostatku přístupu k informacím o zemědělství. Skutečnost, že v Ghaně mají pouze jednoho zemědělského poradce na každé 2 tisíce zemědělců a že silniční a komunikační infrastruktura je ve špatném stavu, přístup zemědělců k informacím o počasí nebo cenách na trhu ještě ztěžuje.

Řešení firmy Farmerline

Farmerline odpovídá na tento problém vyplňováním informační mezery pomocí mobilní technologie. Zemědělcům v Ghaně přes mobil poskytuje tři služby:

 • hlasová a SMS upozornění, která obsahují informace týkající se cen, počasí a zemědělské techniky. Služba zahrnuje i hlasové vzkazy pro zemědělce s nízkou úrovní gramotnosti.
 • mobilní aplikace "průzkumy" umožňuje farmářům vést si záznamy o jednotlivých činnostech (např. hnojení) a vyhodnotit tak v delším čase jejich dopad.
 • zákaznická podpora poskytuje zemědělcům přímý přístup k odbornému poradenství.

Partnerské projekty

Od listopadu 2014 Farmerline spolupracuje s Trans-africkou hydrometeorologickou observatoří (TAHMO) a nizozemskými nevládními organizacemi na projektu „Monitoring vody a počasí“, který má pomoci 10 tisícům pěstitelů kakaa vybudováním 40 meteorologických stanic v Ghaně během roku 2016. A v rámci partnerství Skupiny afrických, karibských a tichomořských států a Evropské unie (ACP-EU) vzniklo partnerství mezi Farmerline a Technickým střediskem pro spolupráci v oblasti zemědělství a venkova (CTA), s cílem oslovit minimálně 500 koncových uživatelů nových mobilních služeb na praktických školeních v roce 2015.

V únoru 2015 Farmerline uspořádala dvoudenní praktický workshop pro farmářské ženy (180 účastnic). Školení dalo firmě impuls k vytvoření iniciativy "Women Advancing Agriculture" (WAA) za účelem účinně prosazovat genderovou rovnost a přístup k informacím pro ženy v Ghaně. V červenci a srpnu 2015 proběhly na většině území Ghany praktické workshopy pro zemědělce, členy nevládních organizací a úředníky. Odhadem se jich dohromady zúčastnilo zhruba 100 zájemců.

Workshop pro farmářské ženy, zdroj: Farmerline.org
Workshop pro farmářské ženy, zdroj: Farmerline.org

Služby

Firemní tým se specializuje na poskytování služeb v pěti oblastech:

1. Předpověď počasí
 • Umožnění přístupu k aktuálním zprávám o počasí v místních jazycích.
 • Zaznamenávání a zasílání zpráv na libovolný mobilní telefon.
 • Možnost vyzvednout si zmeškané hlasové zprávy.
2. Vývoj tématického obsahu
 • Přizpůsobení se situaci a potřebám drobných zemědělců za účelem zachování a zvýšení jejich výnosů.
 • Umožnění nevládním a humanitárním organizacím předávat osvědčené postupy při pěstování plodin.
3. Vývoj softwaru
 • Vysoce stabilní a kvalitní systém sběru dat prostřednictvím webové platformy a mobilního zařízení s Androidem.
 • Tvorba plánu pro rozmístění technologií k zajištění plynulého chodu aplikace ve spolupráci se zákazníky.
4. Administrace a monitoring
 • Vyhodnocení nejlepších rad z oblasti zemědělství, hospodaření, účetnictví a předpovědi počasí a jejich dostupnost na webové platformě.
 • Pravidelné vyhodnocování dat s náhodně vybraným vzorkem příjemců projektu, zjišťování dopadů služeb pomocí zpětné vazby a provedení změn za účelem naplňování cílů projektu.
 • Zasílání pravidelných zpráv podílníkům projektu na začátku, v průběhu a na konci každého vegetačního cyklu.
5. Workshopy
 • Nabídka praktických školení pro zemědělce, jejich poradce, představitele zemědělských organizací, zemědělské podnikatele, vládní a nevládní organizace a další klíčové organizace v zemědělském sektoru.
 • Praktické dovednosti pro farmáře: přijímání zpráv, a interpretování a převedení získaných poznatků do praxe.
 • Praktické dovednosti pro zemědělské pracovníky a úředníky: rozesílání hromadných hlasových zpráv zemědělcům pomocí webové platformy a shromažďování údajů pomocí mobilní aplikace za účelem monitorování a vyhodnocení projektu.

Dosah firmy Farmerline

Nabízením mobilních služeb Farmerline poskytuje důležité informace o trhu drobným zemědělcům v Ghaně. Na jejich základě mohou zemědělci začít zavádět pokročilé zemědělské postupy a zvyšovat tak své výnosy a tím i příjem. Farmerline si dala závazek vůči BCtA (projekt mezinárodní aliance vlád „Business Call to Action“ zahájený Organizací spojených národů v roce 2008), že svou činností ovlivní 500 tisíc zemědělců v západní Africe do roku 2019.

Zdroje:

 

Hodnotit:  

Datum: 6.3.2016
Autor: Olga Kališová, MSc.   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Projekty 2017

Slunce v domě on-line

Stav nabití BAT:--- %
Roční soběstačnost:--- %

Partneři - Obnovitelná energie

logo HOTJET
logo VIESSMANN
logo NELUMBO

Spolupracujeme

logo Česká peleta

 
 

Aktuální články na ESTAV.czTradiční "americké knihovny" dodají vašemu interiéru osobitostEnergie spolknou více než pětinu rodinného rozpočtu. Pomůže kvalitní zatepleníKombinace dřeva a hlíny v moderním stavebnictví - novostavbyÚřad prodloužil souhlas se stavbou nové ranveje v Ruzyni