Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Biomasa
Archiv článků od 2.2.2017 do 19.5.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.5.2017
Ing. Waltr Sodomka, Veronika Buková

Snaha výrobců nabízet kotle splňující podmínky ekodesignu a s nejvyšší účinností vede ke snižování teploty spalin. S tím je spojeno zvýšené riziko tvorby dehtu, neboť nízká teplota spalin nemusí být dostatečná pro vznik potřebného komínového tahu, zhoršují se podmínky spalování.

3.5.2017
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Jedním z nejdůležitějších zdrojů energie pro vytápění domácností v Rakousku je biomasa. Využívá ji 2 miliony domácností. Vyplývá to z nejnovějších statistických údajů, které přinesla rakouská asociace Österreichischen Biomasse-Verband.

21.4.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Se stále větším zastoupením OZE v energetické soustavě řeší evropští politici i energetici otázku, jak financovat stavbu záložních kapacit, které zajistí dostatek elektřiny i v případě nepříznivého počasí z hlediska provozu OZE. A politici němečtí navíc potřebují odstavit jádro.

21.4.2017
Česká peleta, z.s.p.o.

Každý, kdo instaluje dotované zařízení využívající OZE (kotle na biomasu, kamna na biomasu, tepelná čerpadla, solární termické nebo fotovoltaické systémy) musí mít platné osvědčení o složení zkoušky z profesní kvalifikace dle zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií.

5.4.2017
OPOP s.r.o.

Od podzimu roku 2016 společnost OPOP spol. s r. o. doplnila řadu automatických kotlů na hnědé uhlí a dřevní pelety o výkony 15 kW, 35 kW a 45 kW.

23.3.2017
Ministerstvo životního prostředí

Strategie MŽP na ochranu klimatu do 2030 a postupný přechod na nízko-emisní hospodářství do 2050 dostala od vlády zelenou. Politika ochrany klimatu představuje cíle a konkrétní opatření ke snižování emisí skleníkových plynů tak, aby ČR dodržela závazky vyplývající z mezinárodních dohod a evropských cílů.

16.3.2017
redakce dle tiskové zprávy MŽP

MŽP spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací určenou pro výměnu starých neekologických kotlů s alokací 3,4 miliardy korun. Preferovány jsou čisté zdroje OZE, uhelné kotle o podporu přišly.

16.3.2017
Mgr. Pavel Gadas, vedoucí oddělení spalovacích zdrojů a paliv odboru ochrany ovzduší MŽP

Přinášíme Vám přednášku, která zazněla na Konferenci VYTÁPĚNÍ –INSTALACE 2017. Konferenci pořádal CTI ČR v Hradci Králové na konci února. Mgr. Gadas mluvil o datech MPO a ČSÚ, rozdělení paliv podle domácností, povinných kontrolách a dokladech o nich a způsobilých osobách.

10.3.2017
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Na únorovém veletrhu Moderní vytápění 2017 bylo představeno několik novinek z oblasti kotlů na pevná paliva. Redakce TZB-info byla u toho. Přinášíme Vám přehled novinek i zavedených výrobků, které nás zaujaly.

8.3.2017
Aliance pro energetickou soběstačnost

Chcete se zorientovat v legislativních otázkách připojování a provozu fotovoltaických elektráren? Hledáte tipy pro výběr vhodného systému solární panelů a baterií pro akumulaci? Navštivte konferenci „Chytré technologie pro energetickou soběstačnost domácností i firem“, která proběhne v rámci veletrhu Amper 2017 dne 22. března na BVV Brno.

20.2.2017
Ing. Jakub Maščuch, Ph.D., Ing. Petr Mydlil

Recenzovaný Dotace v oblasti úspor energií jsou směřovány k projektům s prokazatelnými úsporami CO2 a s vhodnými ekonomickými parametry. Projekty jsou pak koncipovány jako kombinace stavebních a technologických opatření. Pro přípravu takového projektu je vhodné mít k dispozici škálu opatření s různými provozními a investičními parametry.

18.2.2017
Olga Kališová, MSc.

Zatímco v roce 2006 bylo v Německu pouze 8 energetických družstev vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů, v roce 2016 už jich bylo 1 000. Z toho tisíce je asi 800 členy Svazu pro německá družstva. Jaké jsou příčiny a výhody tak masivního zakládání energetických družstev v Německu?

14.2.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Článek zachycuje vývoj průměrných výsledných cen tepelné energie, která je dodávána konečným spotřebitelům (do odběrného tepelného zařízení) v období 2006 až 2015, včetně předběžných cen tepelné energie k 1. 1. 2016 (tedy předpokládaných cen za rok 2016).

9.2.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Energetický regulační úřad zpracoval přehled skutečných cen tepelné energie v oblasti držitelů licencí na výrobu a rozvod tepelné energie k 31. 12. 2015 a předběžných na rok 2016. Doplnil jej historickými daty od roku 2006, takže obsahují posledních deset let. V článku je ponecháno číslování grafů a tabulek z originálního podkladu ERÚ v zhledem k návaznosti na další dva články.

8.2.2017
Andy Colthorpe, překlad: Olga Kališová, MSc.

Odvětví akumulace energie zažívá bouřlivý vývoj a nové technologie neustále přibývají. Portál PV-tech sestavil seznam 21 řešení pro ukládání energie, které shledal perspektivními nebo zajímavými. Které to jsou?

4.2.2017
Aliance pro energetickou soběstačnost, Solární asociace

V pondělí 23.1.2017 vydala Evropská komise celý text rozhodnutí o tzv. notifikaci podpory obnovitelných zdrojů v České republice. Podle analýzy expertů z Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace dokument obsahuje klíčové sdělení, ze kterého vyplývá, že podpora pro solární elektrárny je nastavena v oprávněné výši. Vyvrací tak tvrzení o údajné překompenzaci podpory pro sluneční elektrárny.

2.2.2017
Ing. Zdeněk Lyčka

Ministerstvo životního prostředí má v úmyslu zveřejnit změny pro druhé kolo kotlíkových dotací na výměnu kotlů v březnu 2017. Preferovány budou jednoznačně obnovitelné zdroje energií, u uhelných kotlů může být menší podpora než dříve. Dosud bylo přijato 26000 žádostí o dotace a je vyčerpána přibližně jedna třetina dostupných financí.

2.2.2017
Andy Colthorpe, překlad: Olga Kališová, MSc.

Odvětví akumulace energie zažívá bouřlivý vývoj a nové technologie neustále přibývají. Portál PV-tech sestavil seznam 21 řešení pro ukládání energie, které shledal perspektivními nebo zajímavými. Které to jsou?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama