Německý ministr Altmaier navrhuje zmrazení příspěvku na obnovitelné zdroje

Datum: 29.1.2013 10:09  |  Zdroj: Argus Media/redakce

Německý ministr životního prostředí Peter Altmaier včera zveřejnil plány na zastavení růstu příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů na dva roky a pomalejší růst v následujících letech. Součástí plánu je pozdržení výplaty nebo dočasné snížení výkupních cen a omezení výjimek pro velké odběratele.

Altmaier požádal parlament o urychlené projednání jeho návrhu, aby mohl vstoupit v platnost od 1. srpna 2013, tj. pouze několik týdnů před volbami. Jeho návrhy na zmrazení a následné omezení růstu příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů nenahrazují zásadní reformu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů (EEG), prohlásil Altmaier a dodal: „Ale [návrh] je nezbytným předpokladem, aby reforma mohla být v následujících měsících připravena klidně a objektivně.“

Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů se v roce 2013 pro německé domácnosti a ostatní malé odběratele zvýšil o 47 % na 52,77 €/MWh (1350 Kč/MWh, tj více než dvojnásobek oproti České republice). Příspěvek placený velkými odběrateli je v Německu na rozdíl od České republiky omezen výraznými úlevami.

Dramatický růst příspěvku je způsoben několika příčinami. Připojování nových obnovitelných zdrojů kupodivu není dominantním faktorem. Dalšími důvody jsou vedle snížení spotřeby zejména výrazný pokles cen silové elektřiny na energetické burze, který je však způsoben právě podporovanými zdroji. Protože náklady na podporu OZE jsou v podstatě rozdíl mezi cenou elektřiny z OZE a cenou silové elektřiny a rozpočítávají se pouze na část spotřeby (velcí odběratelé přispívají zanedbatelně), vzniká paradoxní situace – celková cena elektřiny pro drobné odběratele roste. Další už menší vliv na růst příspěvku má skutečnost, že spotřeba elektřiny klesla.

Altmaier navrhuje, že výplata podpory by u nových zdrojů mohla být pozdržena o několik měsíců od okamžiku připojení, čímž by se ušetřilo až 500 mil. €. Pro stávající výrobny navrhuje „malé a dočasné“ snížení výkupní ceny, což by ušetřilo 300 mil. €. Dalších 500 mil. € by přineslo omezení úlev pro velké průmyslové podniky.

Altmaier nyní musí přesvědčit horní komoru parlamentu (Bundesrat), kde jsou vládní CDU, jíž je členem, a koaliční FDP v menšině. V minulosti se přitom několikrát stalo, že Bundesrat korigoval vládní návrhy s poukazem na vysokou zaměstnanost v průmyslu obnovitelných zdrojů.

Altmaierův návrh na úpravy dotačního schématu zvyšuje pravděpodobnost, že projednání zásadní reformy EEG, po níž už dlouhou dobu volá ministr financí Philipp Rösler z koaliční FDP, bude odloženo až po volbách. Rösler přitom požadoval, aby byla projednána ještě před volbami.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Ekonomická návratnost investice do fotovoltaické elektrárny k pokrytí vlastní spotřeby podniku (2. část)

22.1.2018 | Ing. Petr Novotný, RENARDS dotační, s.r.o.
V prvním dílu seriálu o podpoře fotovoltaických elektráren jsme se detailně seznámili s dotačním programem, určeným pro podnikatelské subjekty. V tomto pokračování se podíváme na to, jak je to s ekonomickou návratností takových projektů.

Rekordní výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu v roce 2017

21.1.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů dosáhl v roce 2017 rekordních 38,5 %. Ekologická zařízení vyrobila loni 210 terawatthodin energie a dodaly do sítě o 16,1 % více energie než v předchozím roce (181 TWh).

Evropský impuls pro další rozvoj obnovitelných zdrojů

19.1.2018 | Aliance pro energetickou soběstačnost
Evropský parlament se shodl na tom, že cíl pro navýšení podílu obnovitelných zdrojů by měl být alespoň 35 % v roce 2030. Europoslanci tak dali jasný signál, který může EU pomoci stát se opět leaderem v moderní energetice.

Europoslanci vykládají rozdílně změny v energetické politice EU

18.1. 13:26   Zcela opačně si někteří čeští europoslanci vykládají důsledky dnešního hlasování Evropského parlamentu o energetickém balíčku, které má zvýšit tlak na energetickou účinnost v EU a zvýšit podíl OZE. více >>>

Pokročilé technologie olověných akumulátorů – gel a AGM

18.1.2018 | Battery University, překlad: Petra Šrubařová
I přes rostoucí oblibu lithiových baterií jsou olověné akumulátory stále ve hře. Bodují příznivou cenou a s jejich používáním jsou dlouholeté zkušenosti. Jak se liší gelový akumulátor a akumulátor s vázaným elektrolytem?

Témata 2018

Partneři - Obnovitelná energie

logo FENIX
logo VIESSMANN
logo HOTJET

Spolupracujeme

logo Česká peleta

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czVstupenka zdarma na veletrhy FOR Pasiv, Cesty dřeva 2018 a Střechy PrahaPraktická školení i teoretické semináře Knauf v roce 2018The Box: Minimalistické bydlení s maximem pohodlí v otevřeném prostoruPlasty vydrží nejdéle v užitku ve stavebnictví